Haberler

11/02/2012

Hitit Yolu Artık Unesco İsim ve Logosunu Taşıyor

Hitit Yolu Artık Unesco İsim ve Logosunu Taşıyor

 

İlimizin turzim potansiyelini arttırmak ve Çorum’u uluslar arası arenada tanıtmak amacıyla oluşturulan Hitit Yolu Yürüyüş ve Bisiklet Parkurları projesi artık Unesco isim ve logosunu taşıyor. Valiliğimizin projelendirdiği Hitit Yolu çalışması, bilindiği gibi 2 yıl önce hayata geçirilmişti. Çorum’a gelen turistlerin tasarladıklarından daha uzun süre ilimizde kalmasını teşvik eden bu çalışma turist sayısını arttırmayı hedeflerken diğer yandan da köy evlerinde konaklamayı teşvik ederek bölgeye ekonomik katkı sağlıyor.
İki yıldır çeşitli seyahat acentelerinin organize ettiği turların geldiği Hitit Yolu, giderek ulusal ve uluslar arası platformda tanınmaya başladı. Özelde Hitit Yolu, genelde ise Çorum’un tanıtımını üst seviyelere taşımak adına Valiliğimizin geçtiğimiz günlerde Unesco Türkiye Milli Komisyonuna başvurduğu talep, 3 şubat tarihinde kabul edildi. Unesco Türkiye Milli komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz tarafından gönderilen yazıda ‘Unesco isim ve logosunun kullanılmasının yönetim kurulumuz tarafından uygun mütala edilmiştir’ ibaresiyle resmiyet kazanmıştır.
Hitit Yolu ayrıca, Kültür Bakanlığı ve Valiliğimiz tarafından geçtiğimiz hafta sonu düzenlenen ‘Türkiye Kültür Yolları’ çalıştayında, ‘Pilot Bölge’ seçildi. Hitit Yolunun artık Unesco isim ve logosu taşıması, Çorum’un Ankara’ya yakınlığı ve bölgedeki Orta Karadeniz Kalkınma Ajansının varlığı, bu kararda önemli bir rol oynadı. Hitit Yolununun pilot bölge seçilmesiyle birlikte bundan sonra Türkiye^de oluşturulacak tüm yürüyüş yolları projeleri, Hitit Yolu standartları baz alınarak hayata geçirilecek.
Hitit Yolu turizm çalışmasının Unesco logosu taşıması ve benzerleri arasında pilot bölge seçilmesi, Çorum’un varolan turizm dinamiklerini gelecek günlerde arttıracak en önemli etkenler olacaktır. 
 

Resim Galeri