Haberler

03/01/2012

Hitit Yolu Yürüyüş Parkurları Haber3'de

Çorum Valiliği'nce hayata geçirilen "Hitit Yolu Yürüyüş ve Bisiklet Parkurları" projesinin açılışı 13 Mayıs'ta yapılacak.

Çorum Valisi Nurullah Çakır'ın görüşlerine yer verilen projenin açılış davetiyesinde, "Gelecek turizmdedir" anlayışından hareketle, Çorum'un "En önemli simgesi ve dünya uygarlık tarihinin mihenk taşlarından biri sayılan" Hitit Uygarlığı'nın baz alınarak tematik bir yol oluşturulduğu bildirildi.

Davetiyede, tarih sahnesindeki rolünü tamamlamış Hititlerin yaşadığı bölgede, "Hitit Yolu Yürüyüş ve Bisiklet Parkurları" projesini hayata geçirdiklerini aktaran Çakır, şunları kaydetti:

"Eski göç ve ticaret yolları kullanılarak parkurlar tespit edildi, ardından GPS koordinatları alındı. Tüm güzergahlar uluslararası standartlara uygun işaretler ve yön levhalarıyla belirlenerek rotalar ortaya çıkarıldı. İşaretlenen yol üzerindeki 17 yürüyüş parkuru, alternatif güzergahlarla birlikte toplam 385 kilometreye, bisiklet parkurları ise 406 kilometreye ulaştı. Projenin son aşamasında yayınlanan rehber kitabıyla bütünlüğe kavuşan ve her seviyedeki yürüyüşcüye hitap eden rotalarıyla bir tematik kültür yolu olan Hitit Yolu, doğayla ilişki kurmak, tarihin gizemli havasını solumak ve sıradanlığa başkaldırmak isteyen doğaseverleri bekliyor. Her biri kendi dalında uzmanlaşmış dünyaca ünlü sanatçılarımızın sergileyeceği gitar performansları ile taçlanan Hitit Yolu açılışımızda sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız."


 http://www.haber3.com/hitit-yolu-yuruyus-ve-bisiklet-parkurlari-13-mayista-acilacak-828076h.htm#ixzz1iOcBRJY6

Resim Galeri