Haberler

03/01/2012

Hitit Yürüyüş Parkurları gazete gercek'de

Hitit Yürüyüş Parkurları gazete gercek'de

Çorum'da 'Hitit Yolu' adı altında başlatılan projeyle, asırlar öncesinde Hitit kentleri arasında kullanılan yol güzergahları belirleniyor. Proje sonunda tarihi yollar, gezgin turistlerin hizmetine sunulacak.

Çorum'da doğa ve tarih turizmine renk katacak önemli bir proje başlatıldı. Daha önce görev yaptığı Karabük'te Yenice ormanlarında trekking (doğa yürüyüşü) parkur çalışmasına imza atan Vali Nurullah Çakır, Çorum'da da Hitit Yolu projesini hayata geçiriyor.

Projeye göre tarihi Hitit kentleri olan Şapinuva, Hattuşa ve Alacahöyük ile İncesu Kanyonu arasında asırlar önce kullanılan yol güzergahları belirleniyor. Bölge halkı ve arkeologların bilgisine başvurularak yapılan araştırma sonunda binlerce yıl önce kullanılan yol güzergahları günümüze kazandırılacak. Doğa yürüyüşü meraklısı yerli ve yabancı turistler için, Hitit yollarında tarih ve doğa ile iç içe gezinti imkanı sağlanacak.

Vali Çakır'ın davetiyle bir süre önce Çorum'a gelen Trekking Rotaları Uzmanı Ersin Demirel ve ekibi çalışmalarını sürdürüyor. İl Özel İdaresi'nin destek verdiği çalışmalara İl Afet ve Acil Durum Müdürü Ömer Arslan da eşlik etti. Şu ana kadar yapılan çalışmalar kapsamında Alacahöyük'ten Boğazkale'ye, oradan Şapinuva'ya yollar belirlendi. Ayrıca İncesu Kanyonu da proje kapsamındaki parkurlar arasında yer alıyor.

Hitit Yolu projesinin tarih, kültür ve doğa turizmini kapsayan bir proje olduğunu açıklayan Ersin Demirel, parkurların işaretlenmesinden sonra Türkiye'nin hatta dünyanın dört bir yanından trekkingcilerin bölgeye geleceğini, bu sayede bölge turizminin önemli ölçüde canlanacağını ifade etti.

Vali Nurullah Çakır ise turizmin gelişmesi için Çorum'un her türlü potansiyelini en iyi şekilde değerlendirmek istediklerini söyledi. Bu amaçla doğa yürüyüşü meraklılarına da hitap etmeyi amaçladıklarını dile getiren Çakır, projenin tamamlanmasıyla kent turizmine önemli bir katkı sağlanacağını kaydetti.

http://www.gazetegercek.com/hititlerin-tarihi-yolunda-trekking-keyfi.html

Hitit Yolu

Resim Galeri