Haberler

03/01/2012

Hitit Yolu Yürüyüş Parkurları Tuyed'de

Çorum Valiliği tarafından başlatılan bir projeyle hayata geçirilen ve Hattuşa, Alacahöyük, Şapinuva üçgenini kapsayan Hitit Yolu Yürüyüş ve Bisiklet Parkurları geçtiğimiz aylarda tamamlandı. Hitit Yolu, Almanya'nın Berlin şehrinde düzenlenen ITB Berlin Turizm Fuarı'nda tanıtılılıyor.

Anadolu´nun erken döneminin "süper gücü" olarak kabul edilen Hititler; dünyanın ilk yazılı anayasası, toplum düzenini sağlayan zamanına göre ileri bir ceza yasası, dönemin etkili hafif savaş arabaları, strateji uzmanı kralları, bin tanrılı panteonu ve görkemli kentleriyle bu coğrafyada yaşamış en önemli uygarlıklardan biri.

Hititlerin etkileyici mirasını sergileyen çalışma, 1988 yılında millî park ilan edilen Boğazkale ilçesindeki Hitit kenti Hattuşa ve Alacahöyük kalıntılarını kapsayan 2 bin 634 hektarlık bir alanı kapsıyor. Eski kervan ve göç yollarından geçen 236 kilometre boyunca işaretlenen 17 yürüyüş parkuru, alternatif güzergâhlarla birlikte toplam 380 kilometreye ulaşıyor.

Altı dağ bisikleti rotasının toplam uzunluğu ise 405 kilometre civarında. Yürüyüş ve bisiklet parkurları ile ilgili ayrıntılı bilgiye www.corum.gov.tr adresinden ulaşılabilir.

ITB´DE TANITILIYOR
ITB Berlin´de, YHKB Ajansına tahsis edilen stant da Samsun, Tokat, Çorum ve Amasya illerinin tanıtımı yapılacak. Kültür ve Turizm Müşavirliği´nce ´Hitit Yolu´nun tanıtımı için ikinci bir stant tahsis edildi.

Tarihi antik yollarla eski göç yolları esas alınarak projelendirilen ve 2010 Mayıs aynıda başlatılarak Kasım ayında tamamlanan ve bir tematik kültür yolu olan  ´Hitit Yolu´nun tanıtımı için sunumlar yapılacak. Fuarda Almanca olarak hazırlanan "Hitit Yolu" kitabı da dağıtılacak.

Fuarda ayrıca Alman Madencilik Müzesi Öğretim Üyelerinden Hemşerimiz Prof Dr. Ünsal Yalçın  "Türkiye de Kültür Turizmi" konulu bir konferans verecek ve ´Hitit Yolu´ ile ilgili bir sunum yapacak.  
http://www.tuyed.org.tr/yazdir-4381-HiTiT-YOLU-ZiYARETciLERiNi-BEKLiYOR.html

Resim Galeri