Haberler

03/01/2012

Hitit Yolu Yürüyüş Parkurları Beyaz Gazete'de

Çorum'da yaklaşık üç ay önce Vali Nurullah Çakır tarafından başlatılan 'Hitit Yolu' projesi ile ilgili çalışmalarda sona gelindi

 

Çorum'da yaklaşık üç ay önce Vali Nurullah Çakır tarafından başlatılan 'Hitit Yolu' projesi ile ilgili çalışmalarda sona gelindi. İşaretleme aşaması tamamlanan güzergahların belli noktalarına yön levhalarının montajı için 30 Eylül Perşembe günü Boğazkale'de tören düzenlenecek.

Çorum Valiliği'nden edinilen bilgiye göre, Hitit Uygarlığı'nın önemli merkezleri olan Alacahöyük, Hattuşa, Şapinuva ve İncesu Kanyonu'nu birbirine bağlayan ve eklentilerle birlikte toplam 236 kilometre olan yolun işaretlenmesi tamamlandı. Aynı zamanda bisiklet yolu olarak da kullanılabilecek parkurlar da belirlenerek güzergahı gösteren haritalar ve yön levhaları hazırlandı.
Trekking rotaları uzmanı Ersin Demirel'in rehberliğinde yürütülen çalışmalarda güzergahlar belirlenirken eski göç yolları ve yaşam alanları araştırıldı. Bölgede görev yapan arkeologların yanı sıra yöre halkı ve yerel yöneticilerle de görüşüldü. Arazi şartlarının zaman zaman zorluklarına rağmen olabilecek en kısa zamanda proje sonuçlandırıldı. İl Özel İdaresi'nin her türlü desteği verdiği çalışmalara İl Afet ve Acil Durum Müdürü Ömer Arslan ve zaman zaman Fotoğraf Sanatçısı Hasan Kahraman da eşlik etti.
Hitit Yolu projesinin, sadece bir doğa yürüyüşünden ibaret olmayıp ekoturizm anlayışıyla tarih, kültür ve turizm unsurlarını da kapsayan bir proje olduğu için, Çorum'da turizmin yanı sıra çevre bilincinin gelişmesine de ciddi katkı sağlaması bekleniyor. Ocak ayına kadar hazırlanacak olan tanıtım kitapçığında koordinatları gösteren haritalar ve fotoğraflarla bölge hakkında ayrıntılı bilgi verilecek. Hitit Yolu'nu kullanacak olan trekkingçiler bölgedeki doğal güzelliklerin yanı sıra pek çok Hitit yerleşim alanları ve Helenistik döneme ait yaşam izlerini görme fırsatı bulabilecekler.

 

http://www.beyazgazete.com/haber/2010/09/29/hitit-yolu-projesinde-son-asamaya-gelindi.html

Resim Galeri