Haberler

03/01/2012

Hitit Yolu Yürüyüş Parkurları Bisiklet Keyfi'nde

Hitit Yolu Yürüyüş Parkurları Bisiklet Keyfi'nde

Her şey hızla değişiyor.Alışkanlıklar, gelenekler, yaşam biçimleri ve tatil seçenekleri gibi pek çok şeyin olduğu uzayıp giden bu listeye uyum sağlıyoruz. Hafta sonları eve aldığımız teknolojik aletlerle uğraşarak bir hafta sonu geçirmek yerine Ankaraya çokta uzak olmayan Hithit yoluna ufak bir yolculuk yapabilirsiniz.

 

Alacahöyük müze girişinde başlayan parkur, Babaoğlu Köyü’ne kadar toprak bir yoldan inişli çıkışlı bir biçimde devam ediyor. Baraj gölünün kenarından ana yola bağlanıyor. Boğazönü Köyü’ne kadar ana yolu izleyen rota, tekrar toprak yola giriyor. Miyanesultan’dan Dereyazıcı Köyü’ne virajlarla inen rota, Düdüklü’ye kadar virajlı bir rampadan yükselerek ulaşıyor. Son 5 kilometresi asfalt olan parkur, kısa bir inişle Camilbey’e varıyor. Parkur uzunluğu  (71 km)

Rota Bilgisi; Alacahöyük-Mahmudiye-Balımsultan-Büyükgülecek-Kücükgülecek-Babaoğlu-Boğazönü-Arpaözü-Gölet-Koyunoğlu-Mazıbaşı-Miyanesultan-Dereyazıcı-Düdüklü-Şanlıosman-Cemilbey
Tabi 71 Km. Size biraz fazla gelebilir =) o zaman, 40 – 32 km parkurlara göz atın..
Küre yerleşiminden başlayan ikinci parkur , Miyanesultan’a dek düz bir hattı takip ediyor. Dereyazıcı’ya virajlarla inen rota, Düdüklü Köyü’ne tırmanarak ulaşıyor.son 5 kilometresi asfalt olan parkur, Cemilbey Köyü’nden sona eriyor.Parkur uzunluğu (40 km)
Rota Bilgisi; Küre-Koyunoğlu-Mazibaşı-Miyanesultan-Dereyazıcı-düdüklü-Şanlıosman-Cemilbey
Alacahöyük müze girişinde başlayan üçüncü rota, önce asfalt yoldan yükselerek devam ediyor.Çelebibağ köy sapağından solda ki toprak yola kavuşan rota, Kıcıllı Köyü’ne kadar inişe geçiyor. Sungurlu-Alaca asfaltını geçip Kıcıllı’dan suludere köy ayrımına dek stabilize bir yoldan yükselmeye başlıyoruz. Bu noktadan sonra toprak yola giren rota, yeniden inişe geçiyor. Emirler sapağından sonra ise nispeten düz bir yolla Boğazkale2ye bağlanıyor.Parkurun uzunluğu (32 km)
Rota bilgisi: Alacahöyük-Çelebibağ-Kıcıllı-Kalecikkaya-Emirler-Boğazkale
Hitit yolu parkurları, genel olarak her bisiklet severlerin etkinlik yapabilecek kategorisinde. Küçük tepelere çıkan toprak, stabilize yollar kısa iniş ve çıkışlarla yumuşak bir bisiklet rotası kıvamında. Rotaların bir kısmı, tarihi hazinelerimizi oluşturan ören yerlerinden geçmekte. Sahip olduğumuz bu tarihi kalıntıların, insanlığın ortak mirası olduğunu unutmayın. Parkur uluslar arası işaret bicimi ve yön tabelaları ile işaretlenmiş. Parkur tabelalarını ve işaretleri takip ederek etkinliğinize devam ediniz. Aralık-Şubat arası en soğuk, Temmuz –Ağustos arası en sıcak aylar yaşanıyor. Kış ayları arazi sürüşleri için uygun değil. Kış aylarında stabilize ve ya asfalt yolları takip eden bisiklet rotalarını gezebilirsiniz. En uygun ay olarak önerim Mayıs-Haziran aylarıdır. ( Bu Pazar mesela ) Bu aylar içinde yörede bisiklet sürmenin keyfini yaşayacaksınız.
Parkur özelinde önceden bilgi edinerek, etkinliğe başlamanızda fayda var. Gideceğiniz güzergahın kendinize uygun olup olmadığını belirlemeyi unutmayın. Bisiklet parkurlarını detaylandıran Hitit yürüyüş parkuru rehber kitabını edinmenizi tavsiye ediyorum. Edindiğiniz Rehber kitapta GPS koordinatlarına ulaşabilirsiniz.
bisikletkeyfi.com

Resim Galeri