Haberler

03/01/2012

Hitit Yolu Yürüyüş Parkurları Haber7 Yaman'da

Hitit Yolu Yürüyüş Parkurları Haber7 Yaman'da

Hitit Yolu Yürüyüş ve Bisiklet Parkurları’nda düzenlenen “Güneş Kursunun İzinde Hitit Yolu Yürüyüşü bugün Boğazkale-Yazılıkayaören yerinde başladı. Hitit medeniyetini yeniden canlandırmak ve doğa yürüyüşlerinin turizmdeki farkındalığını artırmak amacıyla gerçekleştirilen yürüyüşe Vali Nurullah ÇAKIR, Boğazkale Kaymakamı Murtaza DAYANÇ, AKUT Kurucu Üyesi Nasuh MAHRUKİ, Likya Yolu’nu keşfederek, hayata geçiren araştırmacı-rehber Kate CLOW ile çok sayıda tur operatörü, rehber ve doğa yürüyüşçüsü katıldı.

Vali Nurullah ÇAKIR, yürüyüş öncesinde yaptığı açıklamasında, insanlık tarihinin bilinen en eski yollarından birinde, yürüyüş başlatmanın mutluluğunu yaşadığını belirtirken, Akut Kurucu Üyesi Nasuh MAHRUKİ de Anadolu’nun keşfedilmemiş değerlere sahip olduğunu, bu tür organizasyonların değerlerin tanıtımı için önemli olduğunu kaydetti. Kate COLW ise, bütün yürüyüşçülerin Hitit Yolu’ndan yürümesini diledi.

Hitit Yolu’nda düzenlenen ilk yürüyüşe katılım büyük oldu. Boğazkale Yazılıkaya ören yerinden başlayan yürüyüş, yaklaşık 3 km uzaklıktaki Hattuşa Surları’nda sona erdi. Hitit yolu açılış programı çerçevesinde Hattuşa Surları’nda yamaç paraşütü ve kaya tırmanışı gösterileri de düzenlendi.

Gezi ekibi, Boğazkale-Hattuşa’daki yürüyüş ve gösterilerin tamamlanmasının ardından Ortaköy İlçesi’nde bulunan Şapinova Ören Yeri’ni ve doğasıyla büyüleyen İncesu Kanyonu’nu gezdi.

Hitit Yolu açılışı etkinlikleri kapsamında ayrıca Hitit Yolu 1. Uluslararası Bisiklet yarışı düzenlendi. Yarışın startı, Boğazkale’de Hitit Surları’nın önünde verildi. Yarışın Boğazkale’de başlayan ilk etabına U24 ve Elit kategorilerinde, 4’ü Alman olmak üzere toplam 34 bisikletçi katıldı. Yarışın startını Nasuh MAHRUKİ verdi. Yarışçılar Boğazkale’den Ortaköy’e uzanan toplam 86 kilometrelik parkurda pedal çevirdi. Aynı saatte Alacahöyük’ten de bisiklet yarışı için start verildi. Yarışlarda dereceye giren bisikletçilere kupa ve madalya verildi.

Hitit Yolu yürüyüş etkinlikleri yarın düzenlenecek olan etkinliklerle devam edecek.

http://www.haber7yaman.com/il-portallari/corum/corum-da-hitit-yolu-yuruyusu-h1828.html

 

Resim Galeri