Haberler

03/01/2012

Hitit Yolu Yürüyüş Parkurları Nevşehir Medya'da

Hitit Yolu Yürüyüş Parkurları Nevşehir Medya'da


Hitit medeniyetine başkentlik yapan ve sahip olduğu tarihi ve turistik değerlerle açık hava müzesini andıran Çorum'a 2011 yılında turistlerin ilgisi yoğun oldu.
Hitit medeniyetine başkentlik yapan ve sahip olduğu tarihi ve turistik değerlerle açık hava müzesini andıran Çorum'a 2011 yılında turistlerin ilgisi yoğun oldu.

Bu yılın ilk 11 ayında Çorum müzesini 24 bin 270, Alacahöyük müzesi ve örenyerini 27 bin 116, Boğazköy müzesini 9 bin 204, Hattuşa-Boğazköy örenyerini 56 bin 406 olmak üzere toplam 116 bin 996 kişinin ziyaret ettiği bildirildi. Geçen yıla oranla yüzde 25 oranında gelen turist sayısında yüzde 25 oranında artış yaşanırken, turist sayısı artışında 94 yıl sonra Boğazkale'de teşhire açılan ikiz sfenksleri ile turizm alanında yapılan yeni yatırımların etkili olduğu bildirildi.

Bu yıl ildeki 37 tesiste 3 bin 113 yatak kapasitesine ulaşılırken, 58 bin 11'i yerli, 42 bin 318'i yabancı olmak üzere toplam 100 bin 328 kişi konakladı.

Kente yerli ve yabancı turistlerin çekilmesinde Vali Çakır, hazırladığı proje, sosyal ve kültürel etkinliklerle etkili rol aldı. Çorum Valiliği, katıldığı fuarlarda yazılı ve görsel materyallerle başta Hititler olmak üzere ildeki diğer tarihi ve turistik değerleri hem ülke genelinde hem de yurt dışında tanıttı.

Anadolu'nun her yerinde kültürel mirası ve yapıtlarıyla hala yaşayan Hititler hakkında bilimsel olarak var olan verilerin halka aktarılması amacıyla geçtiğimiz yıl "Hitit Söyleşi Günleri" adı altında programlar düzenleyen Valilik, yerel sanatçılar ve bunların eserlerini Çorumlularla buluşturmak ve plastik sanatları sevdirmek amacıyla "Sılaya Bir Renk Bir İz" adı altında her ay sergiler düzenliyor.

Çorum'un turizm alanında cazibe merkezi olma noktasında tarihi antik yollarla eski göç yollarını içeren tematik bir kültür projesi olan "Hitit Yolu" bu dönemde hayata geçirildi.

Vali Nurullah Çakır, Hititlerin zengin birikimini yansıtan Hattuşa, Alacahöyük, Şapinuva gibi antik kentler ile Boğazkale-Alacahöyük Milli Parkı'nı kapsayan alanda tarihi güzergahlar oluşturduklarını söyledi.

Daha çok eski göç, katır ve pazar yollarının kullanıldığı, bir yandan Çorum'un kuytu köşelerine sakladığı birçok doğal ve tarihi güzellikleri ortaya çıkarmayı hedefleyen Hitit Yolu Yürüyüş ve Bisiklet Parkurları 396 kilometrelik tematik bir kültür rotası olduğunu anlatan Çakır, "Söz konusu rotaların omurgasını Boğazkale-Hattuşa-Şapinuva, Alacahöyük-Alaca-Şapinuva ve Boğazkale-Alacahöyük güzergahları teşkil ediyor. Alaca Çayı Vadisi ve İncesu Kanyonu ise alternatif rotaları içeriyor. İngilizce, Almanca ve

Türkçe olarak 3 dilde yayınladığımız rehber kitabı, 2011 yılı Mart ayındaki Berlin Turizm Fuarı'nda katılarak hedef kitlemizin bir kısmını oluşturan Almanlar'a tanıtma fırsatı yarattık" dedi.

Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ilgi odağı olan Hattuşa ve Alacahöyük ören yerlerini vitrine çıkaran Hitit Yolu çalışmasıyla birlikte bölgede bazı çalışmalar gerçekleştirdiklerini dile getiren Vali Çakır, "Öncelikle Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı'ndan geçen projemizle Ortaköy İncesu Kanyonu'nda tıpkı Muğla Fethiye Saklıkent Kanyonu'nda olduğu gibi bir yürüyüş platformu yapıyoruz. Anadolu Yarımadası'nın en büyük Kybele kabartmalarından birine ev sahipliği yapan kanyon, bin 800 metrelik bu

güzergahla turizme açılmış olacak. Aynı şekilde eski çağlardan beri insanlığın kullandığı ve Hitit Yolu rotası üzerinde yer alan Alaca Vadisi içerisinde yay köprüleri inşa ettik" diye konuştu.

Turist sayısı artışında 94 yıl sonra Boğazkale'de teşhire açılan ikiz sfenkslerde etkin rol oynadı. Almanya'dan Türkiye'ye iade edilen Hititler dönemine ait, M.Ö. 13'üncü yüzyılda yapıldığı tahmin edilen 'Boğazköy Sfenksi'nin ikizi 26 Kasım'da Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın da katıldığı bir törenle Boğazkale Müzesi'nde ziyarete açılmıştı.

Vali Çakır, ikiz sfenkslerin 94 yıl sonra Boğazkale'de teşhire açılmasının, ilçeye gelen turist sayısını artmasında etkili olduğunu ifade etti. Çakır, "Kış döneminde turizm rakamları düşük oluyor. Ancak bu yıl Boğazköy Sfenks'nin ikizinin ait oldukları topraklara geri getirilmesi nedeniyle, ilçeye gelen turist sayısı da yaklaşık yüzde 25 oranında arttı. Basında çıkan haberlerden dolayı insanlar merak edip gelip bakıyor. Sfenkslerin getirilmesi ile Çorum iyi bir tanıtım yaptı."

Yaklaşık 3 bin 500 yıllık olduğu tespit edilen sfenksler, 1906- 1912 yılında yapılan arkeolojik kazılarda bulundu ve restorasyonu için 1917 yılında Almanya'ya gönderildi. Sfenkslerden biri bir yıl sonra Türkiye'ye geri gönderilerek İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde korumaya alınırken, diğeri iade edilmedi. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın girişimleri sonucunda, Berlin Müzesi'nde uzun yıllar sergilenen sfenks Türkiye'ye getirildi. İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde ikizi ile birlikte koruma altına alınan sfenks, 26 Kasım 2011 tarihinde de Çorum'un Boğazkale Müzesi'ne yerleştirilerek ziyarete açıldı.

http://www.nevsehirmedya.com/hititlerin-baskentine-turist-ilgisi-196262h.htm

Hitit YoluHitit YoluHitit Yolu

Resim Galeri