Haberler

03/01/2012

Hitit Yolu Yürüyüş Parkurları Açık Gazete'de

Hitit Yolu Yürüyüş Parkurları Açık Gazete'de

Çorum Valisi Nurullah Çakır'ın başlattığı proje kapsamında, fotoğrafçı ve araştırmacı Ersin Demirel'in yaptığı çalışmayla uluslararası standartlarda işaretlenen Hitit Yolu, 13 Mayıs'ta düzenlenen şenlikle açılıyor. Üç gün sürecek olan şenlikte; yürüyüş, bisiklet turları ve yamaç paraşütü etkinliklerinin yanı sıra, Hitit mutfağı ve müziğinden örnekler sunulacak.

HATTUŞA- ALACAHÖYÜK VE ŞAPİNUVA ÜÇGENİNDE TARİHE YOLCULUK

Çorum Valisi Nurullah Çakır, valiliğin girişimiyle yaşama geçirilen Hitit Yolu Yürüyüş ve Bisiklet Parkurları Projesinin, ‘tematik kültür yolları’ listesine adını yazdırarak Türkiye turizm portföyündeki yerini aldığını söyledi. Çakır, kuzeyi yaylalarla kaplı olan Çorum’un güneyine yayılan 'dünya mirası' listesindeki Hitit kentleri arasında oluşturulan bu çalışmada eski göç, katır ve pazar yollarının kullanıldığını belirtti. Çorum'un kuytu köşelerine sakladığı birçok doğal ve tarihi güzellikleri ortaya çıkarmayı hedefleyen Hitit Yolu rotalarının omurgasını, Hattuşa-Alacahöyük-Şapinuva üçgeninde yer alan ören yerlerinin oluşturduğunu belirten Çakır, Alaca Çayı Vadisi ve İncesu Kanyonu gibi doğal güzelliklerin de alternatif rotalar içerdiğinin altını çizdi.

GÜNEŞ KURSUNUN İZİNDEN GİDECEKLER

Önümüzdeki yıllarda Çorum turizminin en önemli dinamikleri arasında yerini alacağına inandıkları bu projenin tanıtımı ve açılışının, 13-15 Mayıs tarihleri arasında organize edilen "Güneş Kursunun İzinde Hitit Yolu" başlıklı biz dizi etkinlikle yapılacağını söyleyen Çakır, "Söz konusu tanıtım ve açılış faaliyeti esnasında uluslararası gitar resitali, uluslararası bisiklet yarışması, trekking, kaya tırmanışı, yamaç paraşütü, kano gösterisi, izci kampı, ağaç dikimi, uçurtma şenliği, model uçak gösterisi ve Hitit yemekleri yarışması gibi aktiviteler yapılacaktır. Böylelikle gezginlerin heyecanını arttıran birbirinden etkileyici ayrıntılarla dolu Hitit Yolu’nun tanıtımını, ulusal boyutlara taşıyacağız. Sergileyeceğimiz kapsamlı tanıtım organizasyonu sonucunda Hitit Yolu parkurlarının, seyahat acenteleri ve trekking gruplarının programlarına ekleneceğini hedefliyoruz. Kapadokya ile Amasya arasında önemli bir turizm durağı olan Çorum kentimizin, yakın bir gelecekte varolan potansiyelinin artımasını beklemekteyiz" dedi.

VALİ ÇAKIR'IN KÜLTÜR MİRASI TUTKUSU

Hazırlanan kitap ve broşürlerle tanıtılan Hitit Yolu etkinlikleri kapsamında Alacahöyük Müzesi'nin açılışının yanısıra bedensel engelliler için de yürüyüş programları yapılacağı öğrenildi. Hitit Yolu hakkındaki ayrıntılar, www.hitityolu.com adresinden öğrenilebilecek. Tarih, doğa ve kültür mirasına gösterdiği özenle bilinen Çorum Valisi Nurullah Çakır, Kastamonu ve Karabük'te valilik yaptığı dönemlerde geliştirdiği projelerle de dikkat çekmişti. Kastamonu İstiklal Yolu ve Karabük Yenice Ormanları Yürüyüş Rotaları'nın yaşama geçirilmesine de öncülük eden Çakır, bir süre İstanbul Topkapı Sarayı Müzesi'nde müdürlük görevinde bulunmuştu.

http://www.acikgazete.com/editorden/2011/05/10/hititler-in-ayak-izinde-yuruyecekler.htm?aid=41447

Hitit YoluHitit Yolu

Resim Galeri