Haberler

04/01/2012

Hititlerin Ayak İzinde İlk Yürüyüş

Hititlerin Ayak İzinde İlk Yürüyüş

Çorum Valiliği'nin bir projesi olarak hayata geçirilen "Güneş Kursunun İzinde  Hitit Yürüyüş Yolu " projesinin ilk yürüyüşü, Doğa Yürüyüşçüsü Metin KURT tarafından gerçekleştirildi. Hitit Yürüyüş Yolu’nu ilk yürüyen sporcu olarak literatüre geçen  Metin KURT’ u Vali Nurullah ÇAKIR makamında kabul etti.

Hitit Yolunda yürümek benim farkındalık özelliğimi zenginleştirmiştir diyen Metin KURT duygularını ; İrili ufaklı çok sayıda köy ve beldeden geçtim. Yerleşimlere yaklaşırken önce çobanlarla, sonra tarladaki çiftçilerle ve nihayet köy halkı ile birlikte oldum. Herkes gönülden sevgiyle yakınlık gösterdiler ve ikramlarda bulundular. Beni köylerine gelen ilk Hitit Yolu Yürüyüşçüsü olarak özel bir şekilde karşıladılar. Çok yerde çadırda kamp yapmama müsaade etmediler ve köy odasında misafir ettiler,  Anadolu insanının sıcaklığını 6 gün boyunca hep hissettim.
 
Yol güzergahında işaretlemeler hemen hemen eksiksiz ve takibi kolay. Parkurlar sık sık köylerden geçiyor. Rota boyunca göletlerin çokluğu ayrı bir güzellik.Alacahöyük, Hattuşa, Yazılıkaya ve Şapinuva antik yerleşimlerini incelemek ve son olarak Çorum Müzesini ziyaret etmek Hitit Medeniyetini yakından tanımak imkanını sağlıyor.
 
Doğa; fiziki zorluk derecesi düşük, manzara derinliği çok fazla, ilkbaharda koyu yeşil, yaz ve sonbaharda sarının her tonunun bulunacağını tahmin ettiğim bir tabiata sahip. Göletler göçmen kuşlar için çok sayıda cennetler yaratmış. Kuş gözlemcilerine tavsiye ederim. Bıldırcın, beyaz leylek, kaya sıvacı, ibibik, kerkenez, ak balıkçıl, karatavuk, sığırcık ve yalı çapkını en sık gördüklerim.
 
Tarih; Hitit Uygarlığını M.Ö.6000 ‘lerden başlayarak yerinde incelemek, Hattuşa’yı gezerken Yer Kapı ve Sfenks Kapı bölgesinde bir mola verip tepede dinlenirken I.Hattuşili’den (M.Ö.1650) başlayarak Hititleri ve II.Muvattali’nin Kadeş Savaşını (M.Ö.1285) okumak çok heyecan verici.
 
Kültür; yürürken gördüklerimizi Çorum Müzesini mutlaka ziyaret ederek pekiştirmeliyiz.Böyle bir projenin öncülüğünü üstlenen ve bize bu imkanı sunan Sayın Valimiz Nurullah ÇAKIR’a teşekkür ediyorum.13 Mayısta başlayacak açılış etkinliklerine tüm sporcu arkadaşları Anadolu insanının sıcaklığını , Hitit Uygarlığını ve eşsiz doğa güzelliğini tanıma adına Hititlerin Başkentini ziyaret etmelerini temenni ediyorum. Dedi
 
Hitit yürüyüş yolunu ilk yürüyen kişi ve  Çorum turizmine katkı sağladığı için Metin KURT’a teşekkür eden Vali ÇAKIR; “Doğa gezilerimizin sadece doğayla ilgili olmadığını, çevre, yaşam tarzları ve tarihle içi içe olduğunu belirtmek isterim.Yürüyüş sırasında ki tarihsel dokuları, mekanları görme olanağına da kavuşuyoruz. Bu anlamda Doğa yürüyüşçüsü arkadaşların Hitit Yürüyüş yolunu görmelerini ve o güzel doğada yürümelerini tavsiye ediyorum ve 13 Mayıs ta Hititlerin başkenti Hattuşa’da buluşmak dileğiyle..” dedi.
 

Resim Galeri