Haberler

03/01/2012

TARİH ÇORUM’DA YENİDEN CANLANDIRILIYOR

TARİH ÇORUM’DA YENİDEN CANLANDIRILIYOR

                  Çorum Valiliği tarafından hayata geçirilen Hitit Yolu Yürüyüş ve Bisiklet Parkuru, açılış etkinlikleri, 13 Mayıs  2011Cuma günü düzenlenen tanıtım kokteyli ile başladı. Anitta Otel’de gerçekleştirilen “Güneş Kursunun İzinde Hitit Yolu Tanıtım Programı” kokteyline Çorum Valisi Nurullah Çakır ve eşi Cemile Çakır, Belediye Başkanı Muzaffer Külcü ve eşi Hatice Külcü, Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Bahattin Akyon ve  yerel yöneticilerin yanı sıra TV Program Yapımcısı Coşkun Aral, Dağcı Nasuh Mahruki, Görme Engelli Ressam Eşref Armağan gibi ünlü isimler, tur operatörleri ve rehberleri, gazeteciler  katıldı.

KONUKLARI HİTİT TANRILARI KARŞILADI

 
                Tanıtım kokteyline katılan davetlileri, Hitit Tanrılarına ait kıyafetler giymiş mankenler karşıladı. 12 Tanrı ve bazı Hitit Kraliçelerine ait toplam 30 kostümlerden oluşan koleksiyon, büyük beğeni topladı.
 
        Çorum Valisi Nurullah Çakır,  bu projenin Çorum tanıtımı için çok önemli olduğunu belirterek katılımcılardan destek istedi.
 
                Hitit Yolu’nun altyapısını hazırlayan Atlas Dergisi yazarlarından, turizm rehberi ve doğa fotoğrafçısı Ersin Demirel sinevizyon gösterisi ile Hitit Yolu Yürüyüş ve Bisiklet Parkuru’nu tanıttı.
 
         Demirel’in fotoğrafların yanı sıra Hititler ve Hitit Yolu güzergahı hakkında detaylı bilgilerin yer aldığı sinevizyon gösterisi beğeni topladı.
 
             Programda ünlü gitaristler; Ricardo Moyano, Margarita Escarpa, Carlo Domeniconi, Galina Vale, Murat İşbilen, Özhan Gölebatmaz ve Osman Ünsal Taşçı gitar dinletisi sundular.
 
            Vali Nurullah Çakır, tanıtım kokteylinin ardından gazetecilere yaptığı değerlendirmede, Hitit Yolu Yürüyüş ve Bisiklet Parkuru’nun Tematik Kültür Yolları listesine adını yazdırarak Türkiye’nin turizm pörtföyündeki yerini aldığını söyledi. Vali Çakır, “Kuzeyi yemyeşil yaylalar ve ormanlarla kaplı olan Çorumumuzun güneyine yayılan UNESCO Dünya Mirası listesindeki Hitit kentleri arasında oluşturulan bu parkur çalışmasında eski göç, katır ve pazar yolları kullanıldı. Çorum ilinin kuytu köşelerine sakladığı doğal ve tarihi güzellikleri ortaya çıkarmayı hedefleyen Hitit Yolu rotalarının omurgasını, Hattuşa-Alacahöyük-Şapinuva üçgeninde yer alan ören yerleri oluşturuyor. Alaca Çayı Vadisi ve İncesu Kanyonu gibi doğal güzellikler ise alternatif rotaları içeriyor”  şeklinde konuştu.
 
ETKİNLİKLER
 
          Güneş Kursunun İzinde Hitit Yolu tanıtım programı kaspsamında 14 Mayıs Cumartesi günü Boğazkale-Yazılıkaya Ören Yerleri gezildi ve eş zamanlı olarak Çorum merkezde ‘Hititlerden günümüze Çorum mutfağı’ konulu yemek yarışması düzenlendi.
 
              Program kapsamında Hitit Yolu bisiklet yarışı, Yazılıkaya-Hattuşa yürüyüşü, İzci Kampı, ören yeri gezileri, yamaç paraşütü ve paramotor gösterisi, Kaya tırmanışı gösterisi, Hitit Yolu tanıtım gezisi, Evci Baraj Göleti’nde kano gösterisi yapıldı.15 Mayıs Pazar günü ise İncesu Kanyonu ve Şapinuva gezisi düzenlendi.
 
          Etkinliğin son gününde ise; Alaca ilçesi Hatap Barajı’nda kano gösterisi, model uçak gösterisi, Alacahöyük ören yeri gezisi, uçurtma yarışması gibi etkinlikler düzenlendi.
 
HİTİT YÜRÜYÜŞÜ İÇİN GELDİLER, ÇORUM’A HAYRAN KALDILAR
 
              Hitit Yürüyüşü için gelen konuklar, Çorum gezisine katıldı. Uzman rehberler eşliğinde çarşı-pazar turuyla Çorum gezisine başlayan konuklar, Saat Kulesi'nden başlattıkları ziyaret turunu, çöplük çarşısı, Ulu Camii, Kale ve Müze ile devam ettirdi.
 
              Her fırsatta fotoğraf çekerek, ziyaret etmekten memnun kaldıkları her şeyi video kaydıyla kayıt eden konuklar, Valilik tarafından organize edilen Hitit Yürüyüşü'nün tarihe sahip çıkmak adına anlamlı bir organizasyon olduğunu ifade ettiler. Konuklar ayrıca tarihi bugünle buluşturup, doğayla kucaklaştırarak, insana ulaştırdığını söyleyerek Çorum'da gördükleri ev sahipliği ve sıcaklığı unutmayacaklarını dile getirdiler.
 
‘BEN DÜNYAYI PARMAKLARIMLA GÖRÜYORUM’
 
                 Hitit Yürüyüşü kapsamında Çorum'a davet edilen dünyaca ünlü görme engelli ressam Eşref Armağan, Kültür Sitesi'nde düzenlenen programda hayat hikâyesini anlattı. Armağan, parmaklarıyla dokunarak çizdiği resimle herkesi hayretler içinde bırakan kabiliyetini de sergiledi. Küçük bir de sergisinin yer aldığı tanıtımda, davetlilere hayat hikayesinden ve kendisini başarıya taşıyan azminden örnekler veren görme engelli ressam Eşref Armağan, söyleşinin sonunda, kara kalemle manzara resmi çizdi.
 
             İzleyenlerin şaşkın bakışları arasında, resmini tamamlayan Eşref Armağan, çizdiği resmi Altı Nokta Körler Derneği'ne hediye etti.
 
              Doğuştan görme engelli olarak dünyaya geldiğini anlatan Armağan, dünyayı tanımak adına her şeyi merak ettiğini ve bu merakının onu dünyanın en ünlü isimleri arasına taşıdığını ifade etti. Özellikle gençlere mesaj veren Armağan, "Ben kör değilim, gözlerim görmeyebilir ama ben dünyayı parmaklarımla görüyorum. Sağlam olan insanlar, herhangi bir organlarını kaybetmeden, onun kıymetini bilmeli. Trilyonlarla ölçülemeyecek kadar zengin şeylere sahip olduklarının farkında olmalılar." dedi.
 
HİTİT YOLU BİSİKLET YARIŞLARI YAĞMUR ALTINDA YAPILDI
 
              Hitit Yolu Bisiklet Yarışı dün yoğun yağmur altında yapıldı. Çorum Valiliği tarafından organize edilen Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile Salcano firması tarafından düzenlenen yarışmalar dün Fuar Alanı koşu pistinde yapıldı. 15 okuldan 48 sporcunun katıldığı yarışmalar sınıf kategorilerine göre ayrılarak yapılan eleme turları sonunda ilk beşe giren sporcular son olarak üç kategoride toplam 15 sporcu final yarışmasında mücadele ettiler.
 
               Final yarışması sonunda Fen Lisesi’nden Ali Furkan Cinbek birinci olurken İnönü Lisesi’nden Oğuzhan Köseoğlu ikinci, Ticaret Meslek Lisesi’nden Bilal Şen üçüncü, Atatürk Anadolu Lisesi’nden Feyzullah Doğrusöz dördüncü Fatih Lisesi’nden Enes Sinan Sarıkaya’da beşinci sırada yer aldılar. ilk üç dereceye giren sporculara kupa ve madalya ilk beşe giren sporcularada bisiklet ve madalyaları verildi.
 
‘YASAKLAYICI DEĞİL ÖĞRETİCİ MANTIKLA HAREKET EDECEĞİZ’
 
              Hitit Yolu Bisiklet Yarışı ödül töreni sırasında bir konuşma yapan Vali Nurullah Çakır, Bisiklet sporunu geliştirmek için çaba gösterdiklerini bu anlamda bu organizeye katkılarından dolayı Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile sponsor firma Salcano’ya teşekkür etti.
 
               Vali Nurullah Çakır Bisiklet sporunu yaygınlaştırmak için büyük çaba göstereceklerini söyledi.
 
           Vali Çakır, geçtiğimiz aylarda İl Trafik Komisyonu tarafından alınan bazı kararları hatırlatarak ‘Bu karar kesinlikle bisiklete karşı alınmış değildir. Aksine biz bu sporu yaygınlaştırmak istiyoruz. Bu karar emniyet için güvenlik için alınmıştır. Ben ana sponsor Salcano ile görüşeceğim ve TOKİ konutları arasındaki bir alanda Bisiklet Eğitim sahası oluşturarak burada çocuklarımızın eğitimini vereceğiz. Eğitimle birlikte bu alanlardan sporcularda çıkacağına eminim. Bizim amacımız Bisiklet sporunu yaygınlaştırmak. Kesinlikle yasaklayıcı bir mantıkla değil öğretici ve kullanı bir mantıkla hareket etmek istiyoruz’ dedi.Vali Nurullah Çakır konuşmasının ardından da Bisiklet İl Temsilcisi Selim Yetişgen ile tanıştı ve bu branşı Çorum’da yaygınlaştırmak için daha fazla çaba göstermesini istedi. Salcano firma yetkilisinden de Çorum’a 10 bisiklet göndermesini istedi. Vali Çakır, firma göndermese bile bu bisikletleri alarak Çorumlu gençlerin hizmetine sunacağını sözlerine ekledi.
 
            Vali Çakır, Bisikleti yasaklayıcı bir mantıkla değil öğretici ve kullanıcı bir şekilde hareket etmek istediklerini söyledi.

Resim Galeri